NovinkySkupinaDiskografieFotogalerieDiskuseDownloadLinky  

I.C.S. Vortex - baskytara, zpěv

Jméno: Simen Hestnaes
Narozen: 4.3.1974, Oslo, Norsko
Členem skupiny
: 1999-2009
Další bývalá působiště: Ved Buens Ende
V současnosti: Lamented Souls, Borknagar, Arcturus, I.C.S. Vortex

Poprvé se Simen objevil jako hostující zpěvák na albu Spiritual Black Dimensions. Zajímavé je, že jeho hlas zde paradoxně dostal mnohem více prostoru než na pozdějších albech, které již nahrával coby plnohodnotný člen. Po nahrání zmíněného alba kapelu opustil dosavadní basista Nagash a Dimmu Borgir při plánování turné logicky sáhli právě po Simenovi, který kromě zpěvu výborně ovládá i hru na baskytaru. Ke konci roku 1999 potom Simen alias I.C.S. Vortex získal statut stálého basisty Dimmu Borgir. Jeho největším přínosem však jednoznačně byl zpěv, který hudbě dodal nový rozměr a pro mnoho fanoušků se stal jedním z poznávacích znaků kapely. Simenovo účinkování v Dimmu Borgir skončilo roku 2009, když se svezl na "vyhazovací vlně" společně s klávesistou Mustisem. Simen byl před svým působením v Dimmu Borgir i v jeho průběhu aktivní i v mnoha dalších kapelách. Proto se ani nyní rozhodně nenudí - kromě svého sólového projektu I.C.S. Vortex se věnuje i kapelám Lamented Souls, Borknagar a Arcturus.

 

Mustis - klávesy

Jméno: Oyvind Johan Mustaparta
Narozen: 10.9.1979, Norsko
Členem skupiny
: 1998-2009
Další bývalá působiště: Vidder
V současnosti: Susperia

Mustis do kapely přišel v roce 1998 jako náhrada za Stiana Aarstada, který byl z Dimmu Borgir vyhozen během turné k albu Entrone Darkness Triumphant. V té době ještě Mustis neměl žádné zkušenosti s působením v profesionální kapele, díky známosti se Shagrathem ale dostal příležitost svou kariéru rozjet rovnou v Dimmu Borgir. Jeho debut proběhl na festivalu Dynamo Open Air 98. Mustis se rychle stal jednou z hlavních tvůrčích sil a svými typickými aranžemi výrazně změnil tvář kapely. Pod jeho taktovkou Dimmu Borgir angažovali smyčcové kvarteto na přelomovém album Puritanical Euphoric Misanthropia a následně započali spolupráci se symfonickými orchestry. Navenek bezproblémová spolupráce se zbytkem kapely se však postupem času poněkud zadrhla a v roce 2009 byl Mustis za poměrně nejasných okolností z Dimmu Borgir vyhozen. Poněkud paradoxně tak Mustisovo působění v kapele skončilo naprosto stejně jako u jeho předchůdce Aarstada. Hned v následujícím roce Mustis zamířil do kapely Suspera, kterou založil bývalý bubeník Dimmu Borgir Tjodalv a Mustis se podílel již na její první demonahrávce.

 

Nicolas Howard Barker - bicí

Členem skupiny: 1999-2003
Narozen: 25.4.1973, Velká Británie
Další bývalá působiště: Monolith, Cradle Of Filth, Brujeria, Old Man's Child, Noctis Imperium
Jako sezónní hráč vystupoval mimo jiné s
: Borknagar, Anaal Nathrakh, Nightrage, God Seed, Testament, Exodus, Anathema, Ancient, Evile
V současnosti: Lock Up, Sadistic Intent

Nick Barker přišel do skupiny v roce 1999 na místo odešlého Tjodalva. Nicolas, který opustil svou původní kapelu Cradle Of Filth, tehdy pro koncetní turné posílil skupinu Borknagar. Při turné se seznámil s členy Dimmu Borgir a když pak výpomoc potřebovali oni sami, Nicolas se nenechal dlouho přemlouvat a stal se členem kapely. Na následujícím veleúspěšném albu Puritanical Euphoric Misanthropia nešlo Nickovu účast rozhodně přeslechnout. Drtivé rychlé bicí, ještě k tomu řádně vytažené, dodaly hudbě drtivou, ničivou sílu a energii. Na následujícím albu Death Cult Armageddon již Nickovy bicí nejsou tolik výrazné, přesto jsou stále jednou z nejvýznamějších součástí hudby. Nedlouho po vydání alba, na přelomu let 2003 a 2004, byl však Nicolas ze skupiny vyhozen. Pravděpodobným důvodem byla Barkerova neochota přestěhovat se z rodné Anglie do Norska. V současnosti je Barker členem skupin Lock Up a Sadistic Intent, navíc často hraje i s jinými kapelami jako sezónní hráč.

 

Astennu - kytara

Jméno: Jamie Stinson
Narozen
: Sydney, Austrálie
Členem skupiny
: 1997-1999
Další bývalá působiště: Lord Kaos, The Kovenant, Carpe Tenebrum, Infernal Method, Stronger Than Hate

Austalský kytarista Astennu byl původně najat pouze jako výpomoc na koncertní turné k albu Enthrone Darkness Triumphant. Díky druhému kytaristovi se Shagrath nyní mohl na pódiu věnovat výhradně vokálům. Kapela byla s Astennuem spokojená a tak byl brzy přijat jako plnohodnotný člen. Angažování zkušeného Australana bylo pro kapelu velkým přínosem, jeho zájem o Dimmu Borgir však postupně opadal. Situace vyvrcholila při turné k albu Spiritual Black Dimmensions, kdy byl Astennu vyhozen. Po návratu domů se Astennu věnoval práci zvukového inženýra, pracoval na svém sólovém projektu Carpe Tenebrum a později živě vystupoval s kapelami Infernal Method a Stronger Than Hate. Obě formace však v roce 2003 ukončily činnost a Astennu se opět začal věnovat výhraně produkci a zvukovému inženýrství.

 

Tjodalv - bicí

Jméno: Ian Kenneth Akesson
Narozen
: 22.2.1976, Norsko
Členem skupiny
: 1993-1999
Další bývalé působiště
: Old Man's Child
V současnosti
: Susperia, Black Comedy

Tjodalv byl jedním ze tří zakládajících členů skupiny. Ve stejném roce (1993) stál ale i u zrodu další atmosféricko-blackové formace Old Man's Child. Na prvním albu For All Tid nahrál Tjodalv kytary, teprve poté se přeorientoval na bicí. Na počátku roku 1999 se Tjodalv kvůli rodinným záležitostem a odlišnému náhledu na vývoj kapely rozhodl Dimmu Borgir opustit. Již v roce 1998 Tjodal založil projekt Seven Sins, ve kterém se chtěl věnovat přímočařejší a agresivnější tvorbě. Po odchodu z Dimmu Borgir se tento projekt, již pod novým názvem Susperia, stal jeho hlavním působištěm. Susperia však zůstává s Dimmu Borgir velmi pevně spjata, když její druhý zakládající člen Cyrus působí na pozici sezónního kytaristy a bývalý klásvesista Dimmu Borgir Mustis zamířil právě do Susperie.

 

Nagash - baskytara

Jméno: Stian André Hinderson
Známý tako jako: Stian Arnesen, Lex Icon
Narozen: 17.5.1978, Norsko
Členem skupiny
: 1996-1999
Další bývalé působiště
: Carpe Tenebrum, Chrome Division
V současnosti
: The Kovenant, Troll, Crowhead

Nagash byl do skupiny přijat v roce 1996, když nahradil na pozici baskytaristy Brynjarda Tristana. Tou dobou již měl dva vlastní projekty - z kapely Troll, založené v roce 1991, záhy odešli oba spoluhráčí a tak ji přeměnil na sólový projekt a založil ještě The Kovenant (původně Covenant). Právě na koncertech The Kovenant si Nagash udělal jméno a zaujal členy Dimmu Borgir, kteří mu nabídli vstup do kapely. Po nahrání alba Spiritual Black Dimensions se Nagash rozhodl z Dimmu Borgir odejít a koncentrovat se výhradně na The Kovenant. V roce 2004 Nagash spolu se Shagrathem založil rock'n'rollovu kapelu Chrome Division. I tu však po několika letech opustil, aby se mohl věnovat Troll a The Kovenant. Nedávno však oznámil vstup do další kapely - Crowhead.

 

Stian Aarstad - klávesy

Narozen: Norsko
Členem skupiny
: 1994-1997
Další bývalé působiště
: Enthral

Klávesista Stian Aarstad se stal členem skupiny v roce 1994, krátce před vydáním prvního alba For All Tid. Aarstad údajně před vsupem do Dimmu Borgir vůbec neposlouchal metal ani rock, zajímal se pouze o hudbu klasickou. Zajímavostí je jeho neúčast na nahrávání EP Devil's Path, protože si tou dobou odbýval brannou povinnost. Aarstad byl z kapely vyhozen z ne zcela jasných důvodů během turné k albu Enthrone Darkness Triumphant. Pro zbývající koncerty musela být najata dočasná náhrada v podobě klávesistky Kimberley Goss. Po roce 2000 byl Stian členem kapely Enthral, kterou však po vydání druhého řadového alba opustil.

 

Brynjard Tristan - baskytara

Jméno: Ivar Tristan Lundstein.
Narozen
: 14.6.1976, Jessheim, Norsko
Členem skupiny
: 1994-1995
Další bývalé působiště
: Old Man's Child
V současnosti
: Angstkrieg

Brynjard Tristan se stal členem Dimmu Borgir v roce 1994. Podílel se na nahrávání EP Inn I Evighetens Morke i alb For All Tid a Stormblast. V roce 1995 kapelu opustil, o rok později na jeho místo nastoupil Nagash. Brynjard krátce působil i v Galderově projektu Old Man's Child, kde se podílel na vzniku první demonahrávky. V roce 2010 si na svou metalovou minulost zavzpomínal projektem Angstkrieg. V této kapele, která má na kontě pouze vlastním nákladem vydané EP, se však chopil pozice vokalisty.

 

 

© 2002-2014 Stephan [stephan.metal@seznam.cz]