NovinkySkupinaDiskografieFotogalerieDiskuseDownloadLinky  

Vítejte na mých stránkách o skupině Dimmu Borgir. Naleznete zde ty nejčerstvější a nejpodrobnější informace a stále se zvětšující množství dalších materiálů týkajících se skupiny. O své názory, postřehy či připomínky se můžete podělit s ostatními v našem fóru či je zaslat na e-mail: dimmu.borgir@seznam.cz

N o v i n k y


[04.11.2014] Dočkáme se DVD? / Proces skládání nového alba

V průběhu září a října bylo zveřejněno několik rozhovorů, které Silenoz poskytl na letních festivalech. Pro Scuzz TV se například rozpovídal o více než tři roky plánovaném DVD "Forces Of The Northern Night", které by se na začátku příštího roku konečně mělo dočkat vydání. Nejdříve prý bude třeba dořešit určité věci, aby i poslední dílky skládačky zapadly na své místo, ale kapelu žene vidina nové nahrávky, kterou by následně mohla podpořit koncertním turné.

Druhým tématem je příprava nového alba. Naposledy se Silenoz v rozhovoru pro Kaoss TV zmínil, že by kapela chtěla mít veškerý materiál hotový přibližně v červnu příštího roku. V interview finského Rock Radia se potom nechal slyšet, že jelikož od posledního alba Abrahadabra uplynuly již téměř čtyři roky, přišel čas pořádně rozjet přípravu novinky. Jako vždy však současně dodal, že rozhodně nemíní nijak spěchat, protože prioritou je, aby si kapela za albem mohla stát.

Pro Metal Hammer Magazine Show šel Silenoz trochu více do hloubky: "Přál bych si, abych vám mohl říci více, ale opravdu zatím nemáme moc napsaného materiálu, spíše jen jednotlivé části, které musíme spojit dohromady. Skládání pro nás nikdy nebyl velký problém, protože skladatelské jádro kapely tvoříme tři - já, Galder a Shagrath a samozřejmě nám pomáhá i zbytek kapely, který s námi hraje naživo. Tahle sestava, ve které jsme posledních pět let, je podle mě doposud nejlepší jakou jsme kdy měli, na pódiu i mimo něj. A doufám, že to dokážeme zužitkovat i na albu. Samotné skládání nikdy není problém, ta skutečná výzva je... odebrat to, co bychom použít neměli. Takže, doufám že na podzim toho dokážeme dát dohromady víc a těším se na to."

 

[29.07.2014] Festivaly / Kdy očekávat nové album?

Kapela o víkendu v Rakousku odstartuje další blok svého festivalového turné, které následuje po poměrně dlouhém období útlumu. Dimmu Borgir se rozhodli vsadit na poněkud netradiční playlist a v rámci festivalů přehrávájí téměř celé album Death Cult Armageddon. Kytarista Silenoz v jednom z rozhovorů skladby z jedenáct let starého alba ohodnotil jako poměrně náročné, ale o to zábavnější při živém hraní.

Hlavní otázky fanoušků však jistě směřují k novému albu, jehož příprava se zhruba před dvěma roky zcela zastavila. Členové kapely se následně věnovali spíše svým civilním zaměstnáním a rodinám, připadně dalším kapelám, jako například Chrome Division u Shagratha. Aktuální koncerty ale podle všeho probudily chuť Dimmu Borgir album dokončit, protože v rozhovoru pro finskou Kaoss TV Silenoz zmínil, že v ideálním případě by album mělo být hotové kolem června příštího roku. Současně však upozornil, že nejdůležitější je, aby si kapela za albem mohla stát a byla s ním zcela spokojena, což může způsobit prodloužení prací i o další rok.

 

[14.04.2014] Apríl kapely Xanthochroid / Silenoz založil módní značku / Další festivaly

Zajímavý aprílový žertík si na první dubnové dny připravila kalifornská kapela Xanthochroid, když na server youtube.com nahrála jednu ze svých skladeb pod názvem "Dimmu Borgir new song 2014". Přestože se v současnosti žádné album ani singl Dimmu Borgir neočekává, mnoho fanoušků povědomý zvuk skladby "Baptisan Apostasy" zaskočil a pravosti skladby uvěřili. Samotní Xanthochroid vtípek odhalili a skladbu z youtube stáhli 8. dubna, inkriminované video se však mezitím samozřejmě rozšířilo a stále je k nalezení. Kapela Xanthochroid je nyní jistě spokojená, protože její jméno je zase o něco známější a letošní nové album si jistě poslechne více fanoušků než kdy dříve. Méně se asi celá záležitost zamlouvá Dimmu Borgir a jejich vydavateli, na druhou stranu v dnešní době se každá známá osoba či kapela musí s nějakým tím zneužitím svého jména na internetu smířit.

V nedávné novince jsem zmínil, že vzhledem k útlumu Dimmu Borgir si Shagrath se Silenozem museli najít obyčejné zaměstnání, v diskusním fóru jsme se potom shodli, že pravděpodobně půjde o něco spojeného s hudbou. A vypadá to, že jsme, alespoň tedy v případě Silenoze, nebyli zase tak daleko od pravdy. Na svém facebookovém profilu totiž nedávno odhalil módní značku "Northern Night Clothing Company", zaměřenou na rockové, metalové a motorkářské oblečení. První prezentace oblečení proběhne v rámci festivalu Inferno v hotelu Clarion Oslo, ke spuštění webshopu dojde 1. května.

Dimmu Borgir také průběžně ohlašují další letní festivaly, jejich aktuální seznam najdete na konci předchozí novinky.

 

[03.03.2014] Současná situace v Dimmu Borgir

Ve speciálním magazínu, vydaném u příležitosti letošního Inferno festivalu, se objevil zajímavý článek o Dimmu Borgir. Nejedná se o standartní propagační text hýřící superlativy, nýbrž o zajímavou zprávu o současném stavu kapely, plnou zajímavých vyjádření kytaristy Silenoze, který společně s vokalistou Shagrathem tvoří jádro Dimmu Borgir.

Přibližně před dvěma roky kapela mluvila o přípravě nového alba a vydání DVD se záznamem symfonického koncertu, od té doby se informační kanály zcela odmlčely. Co se tedy děje? Silenoz vysvětluje, že Dimmu Borgir jsou v současné době nefunkční kapelou. Přípravy nového alba se sice rozběhly podle plánu (poslední CD Abrahadabra vyšlo v září 2010), ale nadšení dlouho nevydželo a práce ve zkušebně brzy skončily. Vedlo k tomu prý několik důvodů, Silenoz však jmenuje pouze jeden z nich, a to zásadní neshody s vydavatelstvím Nuclear Blast. Ty prý stojí i za zdžením vydání DVD s koncertem "Forces of the Northern Night" (koncert proběhl v květnu 2011), které je dle Silenoze již dva roky hotové. Zda se DVD, které obsahuje i materiál z orchestrálního koncertu na festivalu Wacken, nakonec dočkáme, však stále není jasné, podle všeho rozhodnutí stojí čistě na vydavateli a ne na kapele samotné.

V současnosti je podle Silenoze úspěchem už to, že se kapela vrací ke koncertní činnosti. Symbolicky se tak stává na festivalu Inferno, který se odehrává v jejich domovském městě a Dimmu Borgir na něm naposledy vystoupili v roce 2002. Další budoucnost je však zahalena temnotou. Poté co si Shagrath a Silenoz, oba tátové od rodin, byli po dvaceti letech kariéry profesionálních hudebníků nuceni najít obyčejná zaměstnání, je pravděpodobnost návratu do kolotoče nových alb a koncertních turné velmi nízká. Silenoz však stále věří: "Dobrá zpráva je, že Dimmu Borgir byli na hraně vždy. I přes všechny těžké porážky jsme to nikdy nevzdali. A samozřejmě stále individuálně pracujeme na nových skladbách. I když ve zkušebně se teď nic neděje, zítra se vše může změnit."

Odkaz na magazín Inferno 2014.

Přehled letošních festivalových vystoupení (naposledy aktualizováno 14.4.2014):

16.-19.4. Inferno (Norsko)

13.-15.6. Legacy Open Air (Německo)

27.-29.6. Tuska Open Air (Finsko)

1.-2.8. See Rock (Rakousko)

3.-5.8. Lokerse Feesten (Nizozemí)

7.-9.8. Getaway Rock (Švédsko)

7.-10.8. Bloodstock Open Air (Anglie)

 

[17.12.2013] Další festival / Videoklip Chrome Division

Třetím potvrzeným festivalem pro příští rok je švédský Getaway Rock Festival, který proběhne mezi 7. a 9. srpnem. Zda se kapela vedle tří skandinávských festivalů (Inferno, Tuska, Getaway) objeví i na některé další akci prozatím není jisté.

Shagrathovi Chrome Division v rámci propagace lednové novinky "Infernal Rock Eternal" vypustili první videoklip. O video ke skladbě "Endless Nights" se postaral Patrick Ullaeus, autor většiny videoklipů Chrome Division i Dimmu Borgir.

 

[25.11.2013] Festivaly 2014 / Nová deska Chrome Division

Dimmu Borgir ohlásili účast na finském festivalu Tuska Open Air. Akce se koná mezi 27. a 29. čevnem v Helsinkách a po dubnovém Infernu jde teprve o druhý festival plánovaný na příští rok. Do České Republiky se podle dosavadních informací kapela v příštím roce nepodívá, a tak návštěva Inferna či Tusky rozhodně stojí za úvahu.

Vydání nového alba kapely Chrome Division, původně plánované na listopad, bylo nakonec odsunuto na 17. ledna. Na čtvrtém CD, nazvaném "Infernal Rock Eternal" najdeme celkem třináct skladeb, vydání je jako tradičně v rukou německých Nuclear Blast. Připomeňme, že se jedná o první album po velké personální změně, kdy Chrome Division vyměnili kytaristu a basistu. Vůdčími osobnostmi však samozřejmě zůstávají Shagrath z Dimmu Borgir v roli kytaristy a Athera ze Susperie za mikrofonem.

 

 

[15.10.2013] Nejasné plány / Norské festivaly / Shagrathovo hostování / DHG a Troll tento týden v Praze

Dimmu Borgir si s fanoušky tak trochu hrají na schovávanou, když stále nezveřejnili žádné informace o svých plánech. Členové kapely totiž o novém albu naposledy otevřeně promluvili na začátku loňského roku, od té doby si musíme vystačit s různými náznaky (citáty, fotky, apod.) na sociálních sítích. Ještě nejasnější situace panuje okolo plánovaného DVD se záznamem speciálního koncertu "Forces of the Northern Night" (více o akci ve Stianově reportu), které nám kapela slibuje již více než dva roky!

Nadále si tak musíme vystačit s informacemi o koncertech a různých vedlejších aktivitách členů kapely. Kromě dubnového vystoupení Dimmu Borgir na slavném Infernu byla například ohlášena i účast Silenozova projektu Insidious Disease na únorovém bergenském Blastfestu. Shagrath zase oznánil hostování na debutovém albu německé rockové kapely Crossplane. Album "Class of Hellhound High" vyjde 29.11., Shagrathův hlas se objeví ve skladbě příznačně nazvané "I Will Be King".

Již na jaře jsem zde zmínil zajímavou klubovou akci, kde se představí hned dvě kultovní blackmetalové kapely - Troll a DHG (dříve Dodheimsgard). Obě vznikly v první polovině devadesátých let a v duchu tradic temné norské scény byly personálně spřízněny s celou řadou dalších skupin, samozřejmě včetně Dimmu Borgir. DHG se nyní vydali na své první headline evropské turné, které se zastaví i v pražském klubu HooDoo. Dvě hlavní hvězdy doplní ještě chilsko-švédští Hetroertzen a čeští Silva Negra. Koncert se koná již tuto sobotu (19.10.), vstupné na místě je 350 Kč.

 

[09.09.2013] Nové CD stále v utajení / Účast na festivalu Inferno

Kapela zatím stále nezveřejnila žádné podrobnější informace o novém albu a nadále si tak musíme vystačit pouze s drobnými náznaky na facebookových profilech. Během srpna to například byl níže uvedený obrázek a zmínka o "nadšení novým materiálem". Kromě toho Dimmu Borgir potvrdili účast na příštím ročníku kultovního Inferna. Tradiční norský blackmetalový festival se bude konat v termínu 16.-19.4.2014, vstupenka vyjde na zhruba 5000 Kč.

 

[08.07.2013] Tichá příprava nového alba / Novinka Chrome Division na podzim

Nejistotu kolem nového alba se alespoň částečně snaží rozptýlit Shagrath a Silenoz na svých Facebookových profilech. Zatímco první jmenovaný navázal na loňská videa studiovou fotografií, zachycující nahrávání kytarových partů, Silenoz vyvěsil jasné sdělení: "Work hard in silence let succes make the noise", tedy "Pracuj poctivě a v tichosti, nech za sebe mluvit svůj úspěch". Na situaci v Dimmu Borgir můžeme vztáhnout i Shagrathovo vyjádření týkající se jeho druhé kapely Chrome Division. V květnovém videorozhovoru zmínil, že s novým albem nijak nespěchají a na skladbách pracují tak dlouho, dokud nejsou zcela spokojeni. Práce na novince Chrome Divison přitom běží již více než dva roky, vydání je plánováno na Říjen/Listopad letošního roku. O datu vydání deváté řadovky Dimmu Borgir zatím můžeme pouze spekulovat, na letošní rok to však již nevypadá.

 

[16.04.2013] Dodheimsgard a Troll vyrazí na klubové turné, 19.10. v Praze!

V poslední době se významnější metalové kapely příliš nevydávají na klasická klubová turné a soustředí se spíše na letní festivaly. Sestava letošního Brutatal Assaultu situaci jen potvrzuje - z black metalově laděných kapel se můžeme těšit například na Aborym, Borknagar, Carpathian Forest, Ihsahna, Solefald a mnohé další. O to zajímavěji působí turné, které se chystá na letošní říjen a 19.10. se zastaví i v zatím neupřesněném pražském klubu. Síly na něm spojí norské legendy Dodheimsgard a Troll, v roli předkapely se představí chilsko-švédský projekt Hetroertzen.

Historie Troll sahá až do roku 1992, kdy kapelu založil pozdější basista Dimmu Borgir Nagash. Troll prošli poměrně zajímavou historií, když se mnohokrát zmenili z regulérní kapely na sólový projekt a naopak. Od roku 2007 působí ve stálé čtyřčlenné sestavě, jejich posledním albem je "Neo-Satanic Supremacy" z roku 2010.

Kapela Dodheimsgard vznikla v roce 1994 a o čtyři roky později se v ní krátce objevil i kytarista Galder. Dodheimsgard se postupně proměnili v takřka kultovní záležitost a do svých řad přilákali i hráče z kapel jako Emperor či Darkthone. Zajímavostí je, že dvě vůdčí osobnosti kapely - Vicotnik a Aldrahn (ten z Dodheimsgard již odešel) se podíleli na nahrávání debutového alba Dimmu Borgir "For All Tid." Poslední desku, nazvanou "Supervillain Outcast," Dodheisgard vydali v roce 2007.

 

[25.03.2013] Chrome Division připravují nové album / Facebook útočí / Aktualizace webu

Zpěvák Shady Blue (neboli Athera z kapely Susperia) nedávno ujistil fanoušky Chrome Division, že přípravy v pořadí již čtvrtého alba probíhají výborně. Kapelu tak pravděpodobně nijak nezbrzidla loňská výměna kytaristy a basáka, po které zůstal jediným původním členem Shagrath z Dimmu Borgir. Vydání CD je naplánováno na konec letošního roku, vydavatelem bude opět Nuclear Blast. Chrome Division se také po delší době vracejí ke koncertní pódia. Vedle účasti na kultovním norském festivalu Inferno, který proběhne tento týden, se vydají i do Německa a Itálie.

Dimmu Borgir minulý týden dosáhli zásadního milníku, když se kapele podařilo získat milión fanoušků na Facebooku. Pokud nejste fanoušky sociálních sítí, možná se vám informace nezdá nijak zásadní, faktem ale je, že stejně jako jsme dříve sledovali například počty prodaných alb, dnes popularitu nejlépe vyjádřují právě počty virtuálních fanoušků či shlédnutí videí. Pro zasazení informace do kontextu dodejme, že Dimmu Borgir se množstvím fanoušků pohybují na úrovni kapel jako Helloween, Faith No More či Anthrax, ikony formátu Iron Maiden nebo Black Sabbath se nacházejí v rozmezí 5 a 10 miliónů.

Na závěr bych rád upozornil, že jsem po dlouhé době výrazně zaktualizoval sekci Skupina, především pak přehledy současných a bývalých členů kapely.

 

[11.02.2013] Dění v Dimmu Borgir / God of Atheists / Melodi Grand Prix

V posledních měsících se okolo kapely neobjevily žádné zásadnější novinky. Jediné zprávy se týkaly Silenozovy účasti na charitativní autogramiádě a Darayova bubenického miniturné po Itálii. Připomeňme, že během loňského podzimu byla kapelou několikrát zmíněna příprava nového alba, které by mělo vyjít ke konci letošního roku. Můžeme tedy doufat, že s blížícím se datem vydání bude zveřejňováno stále více informací.

Letos bychom se měli dočkat také debutového alba "brutálně-melodického" projektu God of Atheists, na kterém se kromě řady známých postav norské metalové scény (Asgeir Mickelson, Trym, Ihsahn, a další) podíli i I.C.S. Vortex. V přípravě je i další "Vortexovo" album, konkrétně dlouho očekávané novinkové CD kapely Arcturus.

Někteří z vás si možná pamatují na předloňskou účast kapely Susperia v televizní soutěži Melodi Grand Prix (MGP), o které jsem zde několikrát informoval. Pro nezasvěcené - MGP je norským národním kolem soutěže Eurovize, známé i v našich krajích. Účastníci soutěže přitom bývají značně různorodí, najdeme zde pop, r'n'b, country i poměrně extrémní metal. Až do zlatého finále se například probojovala kapela Keep of Kalessin. Susperia se v soutěži pokoušela uspět s chytlavým songem Nothing Remains, který připravila společně s klávesistou Mustisem, ale probojovala se pouze do semifinále. Letošním hitem MGP se stala kapela Gromth (za bicími sedí Tjodalv ze Susperie), která vytáhla velmi těžký kalibr v podobě crossoveru se zpěvákem jménem Emil Solli-Tangen. Text ke skladbě potom nenapsal nikdo jiný než Silenoz z Dimmu Borgir. Své semifinále Gromth s přehledem vyhráli, v sobotním finále bohužel již neuspěli. I tak soutěžní skladba Alone jistě stojí za poslech.

...starší novinky,

 

 

Aktuální album

Abrahadabra

Vyšlo 27.9.2010

Profil CD v diskografii


Dimmu Borgir v ČR

1997 - 23.12., Sky Club Brumlovka / Praha, s kapelami Kreator, Krisiun, Krabathor a Samael

1999 - 20.4., Klub Roxy / Praha, s kapelami Dark Funeral, Dodheimsgard a Evenfall

2001 - 18.5., Palác Akropolis / Praha, s kapelami Destruction a Susperia

2006 - 11.8., v rámci festivalu Brutal Assault, Svojšice u Přelouče

2007 - 19.10., Hala Folimanka / Praha, s kapelami Amon Amarth a Engel

2010 - 9.10., KD Vltavská / Praha, s kapelami Enslaved a Sahg

2012 - 9.8., v rámci festivalu Brutal Assault, Jaroměř - pevnost Josefov


Počitadla návštěvnoti

TOPlist


Spřízněné weby

 

 

 

 

© 2002-2014 Stephan [stephan.metal@seznam.cz]